John Deere Spindle Assembly TCA51058
🚚 Fast Shipping Available Across UK
  • 14 days easy returns
  • Order yours before 10.30am for same day dispatch
Guaranteed Safe Checkout
Product Contact Form
Name
Spindle Assembly for John Deere TCA51058
Bolt Hole Ø in mm 182,00
Direction of rotation clockwise
Length Shaft in mm 163,00
Mounting Flange to Blade Flange in mm 98,00
Mounting Flange to Upper Edge in mm 38,00
QTY holes/Bolts 6
Blade Spindle suitable for e.g. the following device(s):
JOHN DEERE Lawn Tractor(s): Z-Trak 510 A, Z-Trak 520 A, Z-Trak 710 A, Z-Trak 720 A, Z-Trak 810 A, Z-Trak 820 A, Z-Trak 830 A, Z-Trak 840 A, Z-Trak 850 A, Z-Trak 860 A, Z-Trak 910 A, Z-Trak 915 B, Z-Trak 920 A, Z-Trak 920 M, Z-Trak 920 R, Z-Trak 925 A, Z-Trak 925 A EFI, Z-Trak 925 M EFI, Z-Trak 930 A, Z-Trak 930 M, Z-Trak 930 M EFI, Z-Trak 930 R, Z-Trak 950 A, Z-Trak 950 M, Z-Trak 950 R, Z-Trak 960 A, Z-Trak 960 R, Z-Trak 970 A, Z-Trak 970 R